andishemodiran
14 آذر 1401 - 13:33

آلمان با تحقق هدف ناتو برای افزایش بودجه نظامی فاصله زیادی دارد

با وجود وعده‌های صدر اعظم آلمان برای تحقق قریب الوقوع هدف افزایش بودجه نظامی به دو درصد تولید ناخالص داخلی که مد نظر ناتو است، اما نتایج یک بررسی نشان می‌دهد که آلمان از دستیابی به این هدف فاصله زیادی دارد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از "ان تی وی" آلمان، در واکنش به جنگ روسیه علیه اوکراین، "اولاف شولتز"، صدر اعظم آلمان اعلام کرد که هزینه‌های دفاعی به دو درصد از تولید ناخالص داخلی افزایش خواهد یافت. با این حال، طبق مطالعه موسسه اقتصادی آلمان، تحقق این هدف بسیار دور بوده و به این زودی‌ها برای آلمان دست یافتنی نیست.

بر اساس گزارش یک موسسه اقتصادی مهم در آلمان با وجود صندوق ویژه 100 میلیارد یورویی برای ارتش آلمان، این کشور هدف دو درصدی ناتو را در سال 2023 و از سال 2026 به بعد از دست خواهد داد. بر اساس یک بررسی موسسه اقتصاد آلمان (IW)، هدف از هزینه دو درصد از تولید اقتصادی برای دفاع راهی طولانی است و خریدهایی که در کوتاه مدت برای این منظور ضروری هستند جای پیشرفت نخواهند داشت.

این موسسه اقتصادی افزایش قیمت‌های اخیر، تاخیر در تهیه تجهیزات و کمبود بودجه ارتش آلمان را در برنامه ریزی مالی بودجه عادی فدرال مقصر می‌داند. این در حالی است که در واکنش به حمله روسیه به اوکراین، اولاف شولتز، صدر اعظم آلمان تایید کرده بود که هزینه‌های دفاعی به دو درصد تولید ناخالص داخلی افزایش خواهد یافت.

با این حال، همانطور که "راینیشه پست" اکنون با استناد به پیش بینی IW گزارش می‌دهد، برای دستیابی به هدف دو درصدی، بودجه دفاعی عادی باید "حداقل پنج درصد" در سال بدون افزودن صندوق ویژه افزایش یابد.

کریستین لامبرشت، وزیر دفاع فدرال آلمان هم از افزایش بیشتر بودجه دفاعی در پایان نوامبر خبر داد. لامبرشت در عین حال گفت: در سال آینده، هدف صرف دو درصد از تولید اقتصادی برای بودجه دفاعی محقق نمی‌شود.

وی گفت که بودجه دفاعی در آینده رشد خواهد کرد. دولت فدرال آلمان تضمین خواهد کرد که شکاف‌های تدارکاتی در ارتش آلمان در واقع بسته شود و فقط حرف زده نشود.

لامبرشت در عین حال گفت که از همان ابتدا مشخص بود که حتی با وجود صندوق ویژه 100 میلیارد یورویی برای ارتش آلمان، هدف دو درصدی نمی‌تواند فوراً محقق شود. هزینه‌های اضافی باید در مدت زمان طولانی‌تری پخش شود، هدف دو درصد باید در طی پنج سال محقق شود.

ارتش آلمان از کمبود شدید تجهیزات و مهمات رنج می‌برد

اولاف شولتز، صدر اعظم آلمان اخیراً اعتراف کرد: در چند دهه گذشته، ما مسیر اشتباهی را در مورد تامین مهمات برای ارتش آلمان انتخاب کرده‌ایم.

کریستین لامبرشت، وزیر دفاع آلمان هم اخیرا تحت فشارهای زیاد خواستار دریافت پول بیشتر در آینده برای تکمیل ذخایر مهمات ارتش شده است. وی در این باره گفت: ما فوراً به مهمات بیشتری نیاز داریم. این مقام حزب سوسیال دموکرات گفت و برای این کار باید برای ایجاد شرایط سیاسی و بودجه‌ای نیز آماده باشیم.

وزیر دفاع آلمان همچنین گفت: بودجه دفاعی باید طی چند سال آینده به طور قابل توجهی افزایش یابد تا پول کافی برای پر کردن ذخایر مهمات وجود داشته باشد.

اتحادیه احزاب متحد مسیحی اخیرا وزارت دفاع کشور را به انفعال در برابر بحران کمبود مهمات در ارتش متهم کرده است.

"استفن هبستریت"، سخنگوی دولت آلمان هم اخیرا از کمبود شدید مهمات در ارتش آلمان خبر داده است. وی اعلام کرد که به دلایل امنیتی، نمی‌تواند بگوید که این مهمات برای چند روز جنگ کافی خواهد بود.

صحبت‌های کریستین لامبرشت، وزیر دفاع آلمان در ماه‌های اخیر هم حاکی از وخیم بودن شرایط ارتش این کشور است. کریستین لامبرشت در ماه ژوئن در پارلمان آلمان گفت: برای دهه‌ها، نیروهای ما به طور جنایتکارانه مورد غفلت قرار گرفته و تحلیل رفته‌اند و این حالا اثر خود را بر جای گذاشته است.

تجهیزات به مرزهای ظرفیت خود رسیده‌اند و حتی اغلب در این حد هم نیست. این مقام آلمانی گفت: ما همین الان شاهد آن هستیم، که یک جنگ وحشیانه در وسط اروپا در حال وقوع است. دولت فدرال میلیون‌ها گلوله مهمات، هزاران مین ضد تانک، نارنجک‌های راکتی و موشک‌های ضد هوایی را به شرکای خود در کی یف تحویل داده است که این مشکل را بدتر می‌کند.

در ماه اکتبر هم نشریه «بیزینس اینسایدر» به نقل از منابع صنایع دفاعی و پارلمانی آلمان گزارش داد که ارتش آلمان فقط برای یک یا دو روز جنگ مهمات در اختیار دارد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 898103