andishemodiran
13 آذر 1401 - 22:07

فرهنگسرا‌ها و مجموعه‌های ورزشی نباید به بخش خصوصی واگذار شود

نایب رئیس شورای اسلامی شهر شیراز، گفت: متأسفانه در محلات شیراز به دلیل واگذاری فرهنگسرا‌ها به بخش خصوصی قشر‌های ضعیف و کم برخوردار جامعه نمی‌توانند از فضا‌ها و امکانات موجود استفاده کنند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، در نود و دومین جلسه شورای اسلامی شهر شیراز، نایب رئیس شورای اسلامی شهر شیراز از عملکرد فرهنگسرا‌ها در محلات شهر شیراز ابراز گلایه کرد و اظهار داشت: یکی از اهداف راه اندازی و ایجاد سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری‌ها پس از ابلاغ وزیر کشور و در راستای منویات مقام معظم رهبری در خصوص اولویت قائل شدن به حل مشکلات و معضلات اجتماعی و فرهنگی شهر‌ها است، اما متأسفانه در محلات شیراز فرهنگسرا و اماکن متعلق به این سازمان اعم از مجموعه‌های ورزشی و غیره جهت درآمدزایی در اختیار بخش خصوصی قرار می‌گیرند که طبیعتا این بخش در جهت تامین منافع شخصی خود اقدام به اجاره این اماکن می‌نماید که این امر موجب می‌شود قشر‌های ضعیف و کم برخوردار جامعه نتوانند از فضا‌ها و امکانات موجود استفاده کنند.

محمدتقی تذروی بیان کرد: در اختیار قرار دادن مجموعه‌های فرهنگی، ورزشی مجموعه شهرداری به بخش خصوصی خطای بزرگی بوده که در اثر این غفلت بخش مهمی از جامعه از نعمت استفاده از این امکانات بی‌نصیب می‌شوند؛ لذا پیشنهاد می‌شود از واگذاری فرهنگسرا‌ها و مجموعه‌های ورزشی و غیره به بخش خصوصی ممانعت گردد و با پایان قرارداد، این اماکن جهت استفاده عام شهروندان در اختیار سازمان قرار گیرد. 

 این عضو شورا در ادامه سخنان خود به مصوبه ادغام‌سه سازمان اتوبوسرانی، تاکسیرانی و پایانه‌های مسافربری اشاره کرد و افزود: متأسفانه در ادوار گذشته شورای اسلامی شهر شیراز تصمیمی مبنی بر ادغام سه سازمان اتوبوسرانی، تاکسیرانی و پایانه‌های مسافربری شهرداری شیراز و تشکیل سازمان مدیریت حمل و نقل مسافر درون شهری شیراز و حومه باهدف چابک سازی شهرداری اتخاذ شود که در این مصوبه اعلام شد سازمان‌های مذکور به شیوه قدیم به وظایف خود عمل می‌کنند و تنها مدیریت آن‌ها واحد می‌‌شود، اما به گواه کارشناسان این تصمیم نه تنها به اهداف خود نزدیک نشود، بلکه موجب کاهش خدمات و نظارت برهر کدام از مجموعه‌های فوق شد. 

تذروی تأکید کرد: اکنون پیشنهاد می‌نمایم که در لایحه ایی این موضوع را به صحن علنی آورده و مدیریت این مجموعه‌ها به روال سابق باز گردد. 

انجام 15 هزار عملیات توسط سازمان آتشنشانی در هشت ماهه امسال

در ادامه این جلسه رئیس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز به تشریح خدمات سازمان در هشت ماهه اول سال جاری پرداخت و بیان کرد: سازمان آتش نشانی شهرداری شیراز با دارا بودن 700 پرسنل، خدمات آن تنها به مبارزه با حریق خلاصه نمی‌شود و رسیدگی به کلیه امورات ایمنی شهری و پیشگیری از مخاطرات و پوشش انواع حوادث شهر را در بر می‌گیرد. 

محمد هادی قانع اظهار کرد: سازمان آتش نشانی شیراز در هشت ماهه سال جاری بیش از 15 هزار عملیات داشته است که برخی از این عملیات موفق و بزرگ شامل تلاش آتش نشانان در ایام نوروز، اطفای حریق گسترده در انبار 700 متری قطعات الکترونیکی، اطفای حریق در بازار تاریخی وکیل شیراز و اطفاء در مجتمع تجاری و تفریحی زیتون از جمله آنهاست. 

قانع با بیان اینکه پوشش انجام عملیات در خارج از محدوده شهری در حوادثی همچون ساختمان متروپل و عملیات رفع خطر نشت گاز در کارخانه کربنات سدیم شهرستان فیروز آباد از دیگر اقداماتی است که توسط سازمان آتش نشانی شهرداری شیراز انجام شده است، گفت: اصلاح حقوق و مزایای کارکنان به عنوان سازمان پیشتاز در کشور و در راستای ایجاد انگیزش در کارکنان و افزایش نشاط و انگیزه در سازمان آتش نشانی و تلاش اعضای شورا و شهردار کلانشهر شیراز مشکلات مالی و حوزه استخدامی پرسنل این سازمان رفع شد. 

گفتنی است برگزاری دوره‌های تخصصی و بین‌المللی به منظور ارتقای سطح علمی آتش نشانان شیراز، راه‌اندازی دانشگاه علمی کاربردی و علوم و فنون آتش‌نشانی، اجرای چهار دوره جشنواره شهر ایمن، افزودن ایستگاه‌های جدید آتش نشانی و طرح ارتقای ایمنی مناطق شهرداری شیراز از دیگر مباحثی بود که رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز به آن اشاره کرد. 

تصویب دو لایحه فوریتی در حوزه عمرانی و خدمات شهری 

در ادامه این جلسه نیز لایحه دو فوریتی شهرداری شیراز در خصوص اجازه اجرا و عقد قرار داد تکمیل ایستگاه‌های باقیمانده فاز اول و اجرای فاز دوم قطار شهری تصویب و به قرارگاه سازندگی خاتم الأنبیا (ص) واگذار شد. همچنین لایحه فوریتی دیگر در خصوص بازارچه‌های عرضه مستقیم محصولات کشاورزی بررسی و مصوب شد که در این خصوص به شهرداری اجازه داده شد در راستای عرضه مناسب میوه و تره بار مورد نیاز شهروندان و حذف اثر واسطه‌ها و حذف اثر واسطه‌ها و دلالان در قیمت تمام شده میوه و تره بار و کنترل تنظیم بازار و تأمین محصولات کشاورزی و باغی با در اختیار قرار دادن تعداد دو غرفه از 13 غرفه بازارچه فعلی شهرداری شیراز که امکان واگذاری به مدیریت تعاون روستایی برای مدت شش ماه دارد، اقدام شود.

به گزارش تسنیم، در پایان نود و دومین جلسه شورای اسلامی شهر شیراز از رئیس سازمان آتش نشانی و تعدادی از آتش‌نشانان به جهت فعالیت‌های شاخص هشت ماهه اول سال جاری تقدیر و قدردانی شد.

انتهای پیام/424/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 897261