andishemodiran
14 آذر 1401 - 14:59

سناریو ترسناک برای اسرائیل در روزِ بعد از تشکیل کابینه نتانیاهو

محافل و نهادهای نظامی و سیاسی رژیم صهیونیستی با ابراز نگرانی درباره رویکرد افراطی کابینه راست اسرائیل و قدرت گرفتن افرادی چون ایتمار بن غفیر، سناریو ترسناکی را برای این رژیم در روزِ بعد از تشکیل کابینه نتانیاهو ترسیم می‌کنند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، در آستانه تشکیل کابینه جدید رژیم صهیونیستی به ریاست «بینامین نتانیاهو» و با حضور احزاب راست‌گرا و اعضای افراطی کنست مانند «ایتمار بن غفیر»  و «بزالل اسموتریچ» رهبر افراطی حزب «صهیونیسم مذهبی» بسیاری از کارشناسان و محافل صهیونیست درباره پیامدهای حکومت راست‌افراطی‌ها هشدار داده و آن را برای آینده اسرائیل خطرناک می‌دانند. آنها ارزیابی می‌کنند که بعد از شروع کار کابینه نتانیاهو اوضاع فلسطین اشغالی در معرض انفجار قرار گرفته و روابط اسرائیل با جامعه جهانی نیز دچار مشکلات جدی خواهد شد.

در این زمینه حزب لیکود به ریاست نتانیاهو و حزب صهیونیسم مذهبی اعلام کردند که برای تشکیل کابینه جدید به توافق رسیده‌اند و حزب صهیونیسم مذهبی قصد دارد وزارت دارایی، وزارت مهاجرت و یک وزارتخانه جدید تحت عنوان «وزارت ماموریت‌های داخلی»  که مسئول شهرک‌سازی در کرانه باختری است را در کنار یک وزارتخانه کوچک در داخل وزارت ارتش که مسئولیت اداره مدنی در کرانه باختری را بر عهده دارد، در اختیار بگیرد.

حزب «قدرت یهود» به ریاست ایتمار بن غفیر نیز 3 وزارتخانه را در اختیار خواهد گرفت که شامل وزارت امنیت داخلی، وزارت توسعه مناطق النقب و الجلیل و وزارت میراث است.  بر این اساس ایتمار بن غفیر به عنوان وزیر امنیت داخلی رژیم صهیونیستی انتخاب می‌گردد و دارای اختیارات گسترده‌ای خواهد بود. بن غفیر با انتصاب به این پست، مسئولیت پلیس رژیم صهیونیستی و گارد مرزی در کرانه باختری را نیز بر عهده گرفته و کار سازماندهی ایست‌بازرسی‌ها در کرانه باختری نیز به او سپرده می‌شود.

حجم بالای اختیاراتی که ایتمار بن غفیر و بزالل اسموتریچ در کابینه جدید رژیم صهیونیستی بر عهده خواهند داشت در سایه سیاست‌ها و جهت‌گیری‌های افراطی که اتخاذ می‌کنند، محافل مختلف اسرائیلی را بر آن داشته تا سوالات زیادی را درباره رویکرد این کابینه مطرح کنند که بیانگر ترس آنها از یک روز بعد از آغاز کار کابینه راست‌افراطی اسرائیل است به ویژه بعد از آن که افرادی چون ایتمار بن غفیر و اسموتریچ به قدرت می‌رسند.

 این نگرانی زمانی بیشتر می‌شود که صهیونیست‌ها با بررسی کارنامه سیاسی این افراد  متوجه می‌شوند که نفوذ آنها در کابینه پیامدهای زیادی در سطح درگیری با ملت فلسطین در عرصه‌های مختلف، جامعه داخلی اسرائیل و نیز در روابط تل‌آویو با  آمریکا و جامعه بین‌المللی خواهد داشت.

ارزیابی کارشناسان و محافل صهیونیستی نشان می‌دهد که آنها در زمینه درگیری با فلسطینیان نگرانند سیاست‌های بن جفیر و اسموتریچ موجب شعله‌ور شدن آتش جنگ در کرانه باختری و قدس و نوار غزه و اراضی اشغالی 1948 گردد.  بر این اساس در قدس اشغالی جهت‌گیری‌های کابینه افراطی جدید اسرائیل منجر به افزایش سطح جنایات و تجاوزات شهرک‌نشینان ونظامیان صهیونیست علیه اهالی قدس به ویژه در محله الشیخ جراح، سلوان و بطن الهوی خواهد شد.

 همچنین تجاوزات علیه مسجدالاقصی و تلاش برای تقسیم زمانی و مکانی آن نیز و انجام اقدامات تحریک‌آمیز علیه فلسطینیان در آن بیشتر خواهد شد. محافل اسرائیلی ارزیابی می‌کنند که مسئله قدس و مسجدالاقصی محتمل ترین نقطه برای منفجر شدن اوضاع کل فلسطین اشغالی در سایه گرایش‌های فاشیستی کابینه نتانیاهو خواهد بود و این مسئله به تیرگی روابط با اردن و مصر و جامعه جهانی منجر می‌شود.

در سطح کرانه باختری محافل مذکور معتقدند اقداماتی که کابینه نتانیاهو قرار است انجام دهد از جمله  افزایش شهرک‌سازی‌ها و همچنین تصمیم ایتمار بن غفیر و اسموتریچ برای پیگیری پروژه الحاق کرانه باختری به اراضی اشغالی، واعطای اختیارات گسترده به نظامیان ارتش برای شلیک به شهروندان فلسطینی که منجر به گسترش عملیات‌های مقاومت فلسطین از یک سو و تنزل جایگاه تشکیلات خودگردان فلسطین از سوی دیگر می‌شود. این مسئله ممکن است تشکیلات خودگردان را در برابر فشارهای مردمی فلسطین جهت توقف هماهنگی امنیتی با اسرائیل تسلیم کند که پیامدهای نگران‌کننده‌ای برای صهیونیست‌ها خواهد داشت.

درباره فضای داخلی فلسطین اشغالی، محافل صهیونیستی معتقدند در صورتی که ایتمار بن غفیر به وعده‌های انتخاباتی خود در خصوص تخریب روستاهای بادیه‌نشین فلسطینی در منطقه النقب، جرم‌انگاری برافراشتن پرچم فلسطین، تشدید عملیات‌های مصادره سلاح‌های فلسطینیان، بازداشت و محاکمه همه کسانی که در جنگ مه 2021 نوار غزه مشارکت داشتند و ... عمل کند، این امر منجر به تشدید سطح تنش‌ها می‌شود و ممکن است دور تازه‌ای از تقابل شدید میان فلسطینیان در اراضی اشغالی 1948 با شهرک‌نشینان صهیونیست به ویژه در منطقه النقب به وجود بیاید.

در نوار غزه نیز محافل مذکور نگرانند که تحولات عرصه‌های دیگر فلسطین بعد از تشکیل کابینه راست‌افراطی‌ها، به ویژه اتفاقات قدس و مسجدالاقصی موجب احیای معادله مقاومت فلسطین در برقراری پیوند میان همه عرصه‌ها شده و واکنش نظامی نوار غزه را به دنبال داشته باشد که پیامدهای آن برای اسرائیل بسیار بیشتر از جنگ مه سال گذشته خواهد بود.

در سطح جبهه داخلی رژیم صهیونیستی نیز این محافل ارزیابی می‌کنند که با توجه به افزایش دوقطبی‌گرایی در جامعه داخلی اسرائیل در سایه حکومت راست‌افراطی‌ها، نگرانی‌های زیادی در خصوص تشدید شکاف‌ میان اسرائیلی‌ها به وجود می‌آید.  بر این اساس رویکرد افراطی اعضای کابینه نتانیاهو پیامدهای منفی زیادی بر مصونیت اجتماعی اسرائیلی‌ها و نیز نهادهای رسمی دارد و می‌تواند به ثبات آنها آسیب بزند؛ به ویژه موسسات قضایی و اداره پلیس و ارتش. شواهد نشان می‌دهد که کابینه جدید اسرائیل قصد دارد از شهرک‌نشینان افراطی و اراذل و اوباش برای تشدید حملات علیه فلسطینیان استفاده کند.

سوالات مربوط به روز بعد از تشکیل کابینه راست‌افراطی و تروریستی رژیم صهیونیستی توسط سران نهادهای سیاسی و نظامی این رژیم مطرح شده که بیانگر نگرانی آنها نسبت به مرحله آینده است. «آویو کوخاوی» رئیس ستاد ارتش اسرائیل نسبت به مداخله سیاستمداران کابینه نتانیاهو در امور ارتش هشدار داده و گفت، به هیچ سیاستمداری-چه راست و -چه چپ  اجازه دخالت در امور ارتش و استفاده از آن برای پیشبرد اهداف سیاسی که موجب آسیب به توانمندی‌های ارتش می‌شود را نمی‌دهیم.

«بنی گانتس» وزیر جنگ رژیم اشغالگر با اشاره به ایتمار بن غفیر گفت، کسانی هستند که می‌خواهند سربازان را علیه فرماندهان ارتش تحریک کنند. این اظهارات بعد از آن بیان شد که 2 سرباز صهیونیست به یکی از فعالان احزاب چپ اسرائیل حمله کرده بودند.

«ناحوم بارنیا» نویسنده صهیونیست طی مقاله‌ای در روزنامه یدیعوت آحارانوت اعلام کرد که بعد از سیطره یک جنایتکار تروریست (بن غفیر) بر اداره پلیس اسرائیل، او دستگاه قضایی و کل اسرائیلی‌ها را زیر سلطه خواهد گرفت و بعد از آن نوبت سیطره بر سرویس امنیت داخلی (شاباک) است. یکی از خواسته‌های اصلی ایتمار بن غفیر و بزالل اسموتریچ بعد از تصدی وزاتخانه‌ها، اجرای حکم اعدام عناصر مقاومت فلسطین و بعد از آن تحمیل اراده خودشان بر ارتش است. حتی ممکن است در نتیجه این سیاست‌ها ارتش از درون تجزیه شود.

«عوفر شلح» دیگر نویسنده صهیونیست در روزنامه یدیعوت آحارانوت نیز تاکید کرد، اسرائیل در برابر حکومتی قرار گرفته که عناصر بی مسئولیت در آن به قدرت رسیده‌اند.

در سطح بین‌المللی نیز سران و محافل سیاسی و نظامی رژیم صهیونیستی درباره کاهش جایگاه بین‌المللی این رژیم و تاثیر منفی سیاست‌های کابینه راست‌افراطی اسرائیل بر روابط با دولت و به ویژه یهودیان آمریکا ابراز نگرانی می‌کنند.

سران سیاسی و نظامی رژیم اشغالگر همچنین نسبت به آینده نامعلوم موجودیت اسرائیل در سایه سیاست‌های مورد انتظار کابینه جدید هشدار می‌دهند؛ چرا که کل نهادهای اسرائیلی و به ویژه ارتش در معرض شوک‌های خشونت‌آمیز کابینه مذکور قرار دارند و رویکردی که افرادی چون بن غفیر و اسموتریچ در پیش گرفته‌اند چالش‌های متعددی در جبهه‌های مختلف برای اسرائیل به وجود می‌آورد که قادر به مقابله با آنها نیست.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 898277